14 בספט׳ 2008

עיר הגנבים


עיר הגנבים / City of Thieves
מאת: דיוויד בניוף

את הספר הזה קניתי בכלל בגלל שאמא שלי רצתה לקרוא אותו. לא שלא עניין אותי לקרוא ספר של מי שאחראי ל"שעה ה-25", אחד הסרטים האהובים עליי וספר שלא קראתי (עדיין), אבל לקנות את הספר? לא יודע. מזל שהיה את שבוע הספר.
הספר נפתח בשיחה של דיוויד עם סבא שלו. דיוויד דוחק בסבו לספר לו על מה שעבר עליו במלחמת העולם השנייה בעת שהיה בלנינגרד. נראה שהסבא מיעט במילים בנושא עד עכשיו ולבסוף משתכנע מנדנודיו של הנכד. המשך הספר הוא סיפורו הבלתי יאומן של הסבא שמסופר מגוף ראשון.
העלילה המרכזית מספרת על נער בן 17 שנתפס בוזז גופה של צנחן גרמני מת, פשע שעונשו הוא סטנדרטי למדי - הוצאה להורג במקום. במקום זה, הוא מקבל עסקה לא רעה מהאל"מ האחראי על העיר - להשיג בתוך שבוע תריסר ביצים בשביל החתונה של בתו יחד עם פושע נוסף, עריק בשם קוליה. מסתבר שקשה עד בלתי אפשרי להשיג את הביצים בפיטיר (כך הם קוראים לעיר). דרך החתחתים שעליהם לעבור ביחד עד אשר ייגמר הספר היא ארוכה ומייגעת מאוד אבל גם מרתקת ועוצרת נשימה ומשעשעת מאוד - קוליה הוא alpha male אמיתי שיודע להתחבב מיידית על כל אחד שהוא פוגש, תהי זו בחורה יפייפיה או חייל גרמני, בערך ההיפך הגמור מלב, הגיבור הראשי, שהוא קצת פחדן ונערי ובעיקר חסר נסיון חיים מעשי לחלוטין.
קראתי את הספר בעברית ומאוד נהניתי, למרות שמאוד יכול להיות שכדאי לקרוא את הספר במקור. בכל מקרה, הכתיבה השוטפת ועם זאת לא מחופפת עוברת את התרגום בהצלחה. ממליץ לכל אחד לקרוא את הספר, גם אוהבי הספרים האיזוטריים וגם קוראי רבי המכר.

אין תגובות: